Предавање одржано 21.10.2021.године у сарадњи са предшколском установом „Миша Цвијовић“

Тема: Зашто лишће жути и опада, у оквиру пројекта „Лист“

Зашто лишће жути?

Поред тога што означава почетак нове школске године, јесен је позната и по опадању лишћа најживописнијих боја. По земљи и асфалту ветар разноси гомиле жутог, наранџастог, црвеног и златно-браон лишћа.

Да ли сте се икада питали због чега лишће жути? Како промена годишњег доба утиче на боју? У парковима се све шарени, али ипак делује помало чудно, као да се све суши. Зашто нема зеленила у јесен? Шта то природа ради? Зашто лишће мења боју и опада?

Шта знате о биљкама?

Да ли биљке дишу, да ли се биљке хране?

Како се биљке хране? Како стварају храну?

Где је смештена храна биљака?

Које боје је лишће?

Ако вам кажем да биљке стварају храну само кад имају листове. Да ли биљке стварају храну зими? Не!

Како се хране зими?

У стању мировања су. Користе залихе хране које су створиле током лета. Успоравају раст. „Спавају“ током зиме, као медвед.

Биљкама је потребна вода и сунце, и зелена боја листова да би могле да стварају храну.

У ком периоду има највише сунчеве светлости? Током ког годишњег доба?

Током лета. Тада биљке стварају храну, и чувају је у виду кртоле (кромпир), луковице (лук).

Чим наступи јесен, хладно време, киша. Лишће мења боју. Зашто?

У листовима се налазе различите боје – зелене боје има највише, затим црвене, наранџасте, жуте.

Кад наступи јесен све је мање сунца, биљке губе зелену боју (пигмент), и више не стварају храну, него користе ону храну што су створиле и сачувале током лета.

Да ли ће лишће бити жуто, наранџасто или црвено, зависи од температуре и падавина.

Лишће је најшареније, када су дани сунчани, а ноћи хладне, без смрзавања.

Зашто лишће опада?

Листови су нежни, не би опстали када би их прекрио снег, зато опадају и биљка се спрема за зиму- Најпре лишће мења боју, а потом долази до раскидања везе и одвајања листова са грана, како би се биљке заштитиле од смрзавања. Дрво прелази у стање мировања током зиме и штеди енергију.

На пролеће, кад је лепше време, сунце греје, биљке олистају, развијају се нови листови и биљка наставља да ствара храну.

Природа је бајка. Чувајте природу! Волите природу!